Moje štěstí je víc než tvoje!

9. února 2015 v 0:20 | Egoped
Říká se, že každý muž by měl během svého života udělat tři věci. Postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Když si ten krátký výčet přečtu, zní to pěkně, tak nějak nadčasově a univerzálně. Co ale s takovým mužem, který chce stihnout něco jiného?


Zaslouží si to podrobnější vysvětlení. Díky jednomu z předešlých článků (možná by se dal nazvat i kopnutím do vosího hnízda) jsem si kromě několika žihadel odnesl jednu věc z komentářů, kterou jsem viděl už mockrát v dosavadním životě v různých formách. Subjektivní pohled na to, co znamená štěstí či láska, správné vedení života a omezenou schopnost pochopit a uznat jiné jeho způsoby a hodnoty.

Máslo na pyramidě aneb proč nad tím vůbec přemítat?

Žijeme v moderní době, svobodné a civilizované společnosti a přestože nespokojenost bude neustále, žijeme si sakra dobře. Stačí otočit kohoutkem a teče nám voda (i teplá!), využíváme technologií a výdobytků, které nám zjednodušují život (mám hlad, tak zajdu do obchodu a něco si koupím). Nehrozí nám žádné přímé a neodkladné nebezpečí. Máme střechu nad hlavou, práci, rodinu. Netrpíme hlady. Zkrátka není těžké splnit základní potřeby Maslowovy pyramidy. Věřím, že většina z vás stejně jako já má splněno i ty další. Proto se můžeme věnovat nejvyššímu patru - potřebě seberealizace. Jinak řečeno debatovat o tom, co je štěstí a "jak žít".

Celkem pravidelně se setkáváme s názorem, že člověk by měl žít v monogamním partnerském svazku a jakékoliv odchylky jsou tvrdě trestány ze strany většinové společnosti. K tomu se jako stín přilepuje názor, že pokud někdo například často střídá partnery, není dostatečně vyzrálý (též je velmi časté mé oblíbené "neví ještě, co chce") a tudíž nikdy nedojde štěstí. Protože jen život v páru dá životu smysl. Já se ptám proč? Nezavání to zbytečným předsudkem?

U partnerství ještě chvilku zůstanu. Z Blízkého východu (ale i jinde) je známé, že může existovat v lidské společnosti i polygamie (přesněji řečeno budu mluvit o polygynii - mnohoženství). V 21.století! Většinou je to našim stylem chápání viděno jako něco nenormálního. Chudáci ženy, musí se dělit o jednoho chlapa a ten má takovou, kterou si zrovna v tu kterou chvíli zamane. Ale opět se ptám. Proč ne? Takový muž si musí každou svoji ženu zjednodušeně řečeno "zasloužit" a dokázat se o ni postarat. Žena je pak zabezpečena. Není v tom nějaká podobnost i u nás? Ženy snažící se dostat do přízně muže, který by se o ni uměl postarat. Nejen finančně, ale i po jiných stránkách, která právě ta žena potřebuje. Je jich jistě dost. Dělají to, protože to chtějí a je to jejich způsob toho, jak dosáhnout svého štěstí. O jeho hodnotě se můžeme dohadovat, ale to je tak všechno. Je to její volba. "Paralelně zapojené partnerky" nejsou nic neobvyklého. I když neoficiálně.

Svoji kapitolou by bylo jistě i téma žen, které se dobrovolně hlásí k tomu, že nechtějí mít nikdy děti. Jak si to nějaká žena může vůbec dovolit? Je to jejich přirozené poslání v životě a bez nich nemůže dojít naplnění, štěstí. Jsou zvláštní? Divné? Těžko pochopitelné? Možná ano. Ale nikdy bych neřekl, že kvůli tomu nemůžou být nikdy šťastné.

To je hlavní myšlenkou celého článku. Nedívat se na svůj vlastní způsob života jako ten jediný správný. Nemít předsudky vůči tomu, kdo má hodnoty pro štěstí nastavené jinak než my. Slovy mé finanční kamarádky: "Jak žít? - po svém!"

Poznámka pod čarou k dalšímu zamyšleni (netýká se už přímo tématu posuzování hodnot): Co třeba nošení hidžábů - když v něm uvidíte ženu na ulici, znamená to nutně, že je ta žena utlačována a nic víc? Má kvůli muslimskému šátku nešťastnější život? Nebo to je jenom příliš zjednodušený a rychlý úsudek, o kterém jsme vlastně víc slyšeli odjinud, než že bychom nad tím uvažovali sami? Mohla si ho vzít dobrovolně?..
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tea Tea | E-mail | Web | 9. února 2015 v 1:34 | Reagovat

Osobně bych opravdu nesouhlasila s tím, aby můj partner krom o mně se staral ještě o nějakou jinou pipinu :D Aneb partnerkou. Nedávno jsem slyšela statistiku, kolik % mužů by bylo pro mnohoženství a sama jsem tipovala kolem 80-90% je to přece sen každého chlapa mít dvě naráz, ale spadla mi čelist, kdy číslo bylo kolem 20%, protože po finanční stránce se to zas mužům nezamlouvá, stačí, že mají doma svou manželku, kterou musejí zabezpečit :) Co se týče těch muslimů, proč to teda v těch některých zemí mají zákonem povinném tou kulturou žen? Proč a kdo to vymyslel, aby se takhle zahalovaly a některé ženy, které u nich uvidí jen v sukni a tričku odsuzují. Další předsudky. Článek musím dát znovu na TT do výběru :)

2 VendyW VendyW | E-mail | Web | 9. února 2015 v 8:32 | Reagovat

Co se týče toho jestli má mít chlap jednu nebo dvě ženy, no asi to nikdo nepochopí ale oo opravdu je možně milovat najednou dva partnery. Někdy se prostě vyvrbí situace tak. Já říkám že nikdo nikoho nevlastní takže nemá ani právo na to nběkomu přikazovat co smí a co nesmí. A to se mi nelíbí na islámu. Asi se zas dostaneme do sporu protože mi budeš vyčítat neobjektivnost a černobílé vidění. Jenže.... četl si někdy nějakou knihu kterou napsala muslimka která se chtěla vzepřít rodině a žít si "svůj" život a ne něco vnucené tradicemi? Jak dopadla? Že jí rodina odsoudila k smrti, matka kterou milovala ze všeho nejvíc tomu musela trpně přihlížet a nesměla na to nic říct? Protože by dopadla stejně? Jak jí bylo když jí její nejmilovanější bratr polil benzínem a zapálil? Vážně si tohle ty ženy přály? A mohly si vybrat? Neberu ty které kvůli sňatku zblbly a konvertovaly. Ony si mohly vybrat a vybraly. Povětšinou také zle dopadly. Cítit se jako dobytek na trhu, to muži neznají, oni jsou ti kdo vybírají. Jim se to nikdy v žádném konfliktu nestane. Buď se přidají na stranu vítěze nebo jsou zabiti. O dost milosrdnější osud než jaký čeká všechny ženy poražených. Ale to už jsme někde jinde, sorry. Předsudky jsou zlá a nedobrá věc ale budou pořád, to se asi hned tak nepodaří odbourat protože je naše (ne)civilizace toik různorodá a má tolik svých kodexů chování, které každý bere za bernou minci a ostatním to připadá naprosto špatně. Ono stačí jen porovnat vztah městský člověk x vesnický obyvatel. Už tady je takových předsudků a to vím o čem mluvím. Znám obě strany tohoto života velice dobře ....

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. února 2015 v 8:37 | Reagovat

Vůbec si nemyslím, že je nutné žít v monogamním svazku a úplně přirozeně beru různé formy soužití, protože různé lidi dělají šťastnými různé věci a nikdo nemá patent na to, jak to má být "správně". Jen se přimlouvám za to, aby jeden z páru nedělal věci, které tomu druhému ubližují, pokud mu na něm opravdu záleží.

4 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 9. února 2015 v 9:55 | Reagovat

Takže když je moje štěstí to, že si dám zákusek a teprve potom oběd a nebo že čaj si vařím proto, abych měla dobrej pocit a ne proto, abych ho vypila...tak bys to měl respektovat!

5 Akim Akim | E-mail | Web | 9. února 2015 v 10:19 | Reagovat

Opět moc zajímavý článek. Paradoxem je, že dle lékařů není člověk tvor monogamní. To jen určený morální kodex nás nutí takto žít a proto je také tolik nevěry a rozpadů vztahu, či manželství.

Člověk by měl žít podle svých potřeb a pocitů a neřešit, jestli ho okolí vidí jako dostatečně vyzrálého. Pro někoho je základem rodina, ale pro jiného zase ne. Lze mu to vyčítat a soudit ho za to? Nesmysl.

Základním negativem jakéhokoliv náboženství je, že nutí žít člověka v rámci daných pravidel a to i ve věcech, které s vírou absolutně nesouvisí.

6 Egoped Egoped | E-mail | Web | 9. února 2015 v 13:38 | Reagovat

[1]: To víš, každá ušetřená koruna se počítá a ony i ty milenky stojí často dost peněz :)

K zahalování: Kdo a proč to vymyslel? Nejspíš prorok Muhammad :) a od té doby je to součástí koránu a tedy islámu. Je dobré si uvědomit, že v některých muslimských zemích je propojení náboženství a (sekulárních) zákonů v mnohem bližším spojení než to známe my a často tedy těžko pochopitelné.

Když se jde podívat turista do chrámů v Evropě, taky je často povinen si jako žena zahalit ramena a pokud možno tam nejít v krátké sukni. Patří to k té úctě místa, kam se vkráčí. Zakotvení v zákoně je takový další/tvrdší stupeň "doporučení".

[2]: Přijde mi, že ve sporu jsem poslední dny víc než bez něj. Přitom si nemyslím, že se tentokrát budeme tak moc lišit v názorech.

Ne, nečetl jsem žádnou tebou vylíčenou knihu. Věřím, že těch příběhů je celá řada a že se stávají. Je mi to líto a taky nechápu (i s tím nesouhlasím), jak někdo může nadřazovat víru nad životy svých vlastní dětí například, nebo prostě nejbližších. Nelíbí se mi stejně jako tobě a jiným, když se jakákoliv ideologie / náboženství bere (pro naše vnímání) přehnaně, že to končí takhle smutně a zavrženíhodně.

Chápu boje za větší práva žen, v tom žádný spor nevedeme. Já chtěl ukázat na tu možnost, že ne všechny ženy, které nosí šátky ho berou jako symbol jejich podřadnosti. A tedy že zahalování nerovná se pouze neúcta k ženě. Možnost volby. To je ono, o čem jsem v článku mluvil.

[3]: S tímhle názorem se nedá víc než jen souhlasit. Vím, že můžu díky některým řečem vypadat jako že jsem nic než jen ztělesněná sobeckost, proti všem, a že mi nic není svaté, ale fakt to tak není :) Ti, co mě znají, mohli by povyprávět.

[4]: No do háje! Že ty si v tom umíš tak pěkně najít něco pro sebe, to je obdivuhodné :) Opět sám sobě bičem.

[5]: To je právě ta těžko řešitelná otázka - co je ještě součástí náboženství a víry a co už s ní nesouvisí. Zase bude spousta pohledů a všechny můžou mít pravdu a přitom se vzájemně vylučovat. To je podle mě ta pravá negativnost náboženství.

7 Sugr Sugr | E-mail | Web | 9. února 2015 v 18:22 | Reagovat

Velmi zajímavý článek. Velmi zajímavý hlavně tím, že ho psal muž!
Muže, který se "Nedívá se na svůj vlastní způsob života jako ten jediný správný" neznám. I proto se mi tento článek líbí!:-)

8 Akim Akim | E-mail | Web | 10. února 2015 v 10:33 | Reagovat

[6]: Nezbývá než souhlasit. V podstatě je to začarovaný kruh, ze kterého se může dostat pouze jedinec, nikoli však lidstvo jako takové.

9 Egoped Egoped | E-mail | Web | 10. února 2015 v 11:50 | Reagovat

[8]: Přidám sem vyjádření pana Turečka z chatu České televize před pár dny (mimochodem moc zajímavé čtení): "Tahle otázka mi ale přijde neřešitelná, respektive je to téma, kde si každý vybere, co chce slyšet. Uvedu příklad – v roce 1929 muslimští Arabové v Hebronu povraždili asi 70 Židů, byla to v podstatě reakce na masovou imigraci Židů z USA. Daleko více Židů ale při tomto pogromu jiní muslimové aktivně zachránili, schovali je ve svých domech nebo obchodech. Pominu-li teď, že o té druhé části příběhu v našich médiích prakticky neslyšíme, zbývá ta neřešitelná otázka – kdo se zachoval jako skutečný muslim – útočníci, nebo zachránci? Přesvědčeny o tom tehdy nejspíš byly obě skupiny… "

10 Akim Akim | E-mail | Web | 10. února 2015 v 12:03 | Reagovat

[9]: Problém je prostě v tom, že lidé často vnímají náboženství jako snůšku zákonů, předpisů a pravd, které je potřeba dodržovat, prosazovat a případně za ně i bojovat místo toho, aby ve víře hledali cestu, jak projít životem. Víra v Boha je přece tak niterní pocit, že je zkrátka nemožné, aby ji dva lidé pociťovali naprosto stejně a já prostě nechápu, proč lidi nejsou schopni vzájemně si tolerovat odlišnost chápání víry. Jsem ale asi bláhový, když si to tak představuji.

11 userka userka | E-mail | Web | 10. února 2015 v 18:53 | Reagovat

Jak mám chápat to, že sis z komentářů pod zmíněným článkem odnesl jednu věc, a to "subjektivní pohled na to, co znamená štěstí či láska, správné vedení života a omezenou schopnost pochopit a uznat jiné jeho způsoby a hodnoty"? Jako že tě to štve, vadí ti, že lidi takhle přemýšlejí, nebo ses o tomhle směru uvažování většiny lidí jenom rád přesvědčil...? To mě zajímá.

12 Egoped Egoped | E-mail | Web | 10. února 2015 v 20:07 | Reagovat

[11]: To je z textu tak špatně čitelný? Myslel jsem tu možnost první.

13 userka userka | E-mail | Web | 10. února 2015 v 20:24 | Reagovat

[12]: Možná jenom nejsem dobrej čtenář. Takže tě štve i samo to, že někdo má ten subjektivní pohled? Anebo spíš jenom ta jeho omezená schopnost pochopit a uznat jiný způsoby myšlení a jiný hodnoty?

14 Egoped Egoped | E-mail | Web | 10. února 2015 v 20:46 | Reagovat

[13]: Tak subjektivní pohled máme asi každý. V tom problém nevidím. Každý si žije ten svůj život podle svého nejlepšího způsobu. Ale ta druhá část je důležitá a ta mně vadí :)

15 userka userka | E-mail | Web | 10. února 2015 v 21:59 | Reagovat

[14]: V tom případě chápu, rozumím a pochybuju, že toho můžu dosáhnout ;)

16 Egoped Egoped | E-mail | Web | 11. února 2015 v 10:52 | Reagovat

[15]: A co je na tom zrovna pro tebe tak těžkého? :)

17 userka userka | E-mail | Web | 11. února 2015 v 12:01 | Reagovat

[16]: Ne vždycky je snadný toho dosáhnout, no :)
Obdivuju kohokoli, kdo může s klidným svědomím říct, že za žádných okolností nemá "omezenou schopnost pochopit a uznat jiné způsoby a hodnoty". Můžu se snažit porozumět, ale jestli jsem fakt schopná nějakej jinej způsob života, kterej se úplně příčí mýmu smýšlení, uznat, to nevím. Spíš ne. Nemůžu prostě uznat třeba děvkařství, o kterym jsi mluvil. Leda že by s tím souhlasila i partnerka (nebo naopak partner), ale pokud to propaguje jenom jeden a druhýmu by to mělo ublížit, tak jak bych to jenom tomu prvnímu mohla schválit a uznat? Ne, to bych asi nedokázala.

18 Egoped Egoped | E-mail | Web | 11. února 2015 v 12:26 | Reagovat

[17]: Tak dík, zase si připadám, že jsou moje texty fakt nepochopitelný (nebo pochopitelný jen do určité míry, ne komplet, co jsem chtěl říct).

Moc se držíš toho minulého článku. Nemyslel jsem to tak, že musíš vždy a jakýkoliv způsob života uznat a schválit. Ale především se víc přiklánět (obecně) k tomu přesvědčení, že jsou pro někoho i jiné způsoby, které ho mohou naplňovat stejně jako tebe jiné způsoby. Že je tam ta možnost, že to někomu bude vyhovat jinak než tobě.

To, že se ti nelíbí, když někomu jeho způsob života ubližuje druhému je ok. Jdi proti tomu. Tohle do té mé definice, co jsme tu uvozovali několikrát, nespadá.

Ale když to děvkaření náááhodou bude vyhovovat oběma partnerům, tak abys to chápala a uznávala. Už jasnější? :)

19 userka userka | E-mail | Web | 11. února 2015 v 18:30 | Reagovat

[18]: Ano, pane učiteli, děkuji za vysvětlení :P Takhle bysme si i rozuměli.

20 Rose Tascher Rose Tascher | Web | 11. února 2015 v 22:25 | Reagovat

Mám kamarádku, která se stala muslimkou opravdu dobrovolně a myslím si, že je spokojená :) určitě ne všechny takovéhle ženy jsou chudiny a utlačované - velké množství z nich je takto spokojených a nic by na svém postavení, náboženství, životě neměnily.. Ale jsou i ženy, které na to mají opačný názor, kterým se jejich život nelíbí - a většina z nich s tím bohužel nic nenaděla .. to je na tom to špatné..

21 stuprum stuprum | Web | 15. února 2015 v 19:39 | Reagovat

Nejdůležitější v životě jsou stejně peníze. Kdo nepoznal, nepochopí. :)

22 userka userka | E-mail | Web | 16. února 2015 v 19:34 | Reagovat

[21]: Mileráda se nechám zasvětit do tohohle tajemství těch, kdo poznali a pochopili...? :)

23 Danča Danča | Web | 16. února 2015 v 22:08 | Reagovat

Muslimů znám dost a kamarádka Muslimka z ČR teď žije v Egyptě.
Já si nedokážu představit, žít s mužem, který by měl víc žen, než jen mě. Neznám lepší pocit, než být opravdu milována a myslím, že kdyby měl žen víc, že by mi přece všechnu svou lásku dát nemohl. Asi bych se cítila podváděná a zneužitá. Ani ta moje kamarádka by to nechtěla. Ale uznávám, že někomu to může vyhovovat, některým třeba nejde jen o tu lásku, ale právě o to zabezpečení rodiny aj.
Co vím, tak většina Muslimek se bez hidjábu cítí špatně, jako bez kalhot nebo bez trika. Je to pro ně součást osobnosti a ve většině případech si mohou i vybrat, jestli ho nosit budou, nebo ne.
Jsem ráda, že je tady někdo, kdo Muslimy nevidí tak černě jako většina lidí. Asi jsem svým komentářem nijak nepotěšila autora článku, ani neřekla nic, co ještě nikdo neřekl, tak se za to omlouvám. Ale opravdu mě potěšilo, že nejsou jen všichni negativní a asi jsem se musela nějak vyjádřit =)

24 Egoped Egoped | E-mail | Web | 17. února 2015 v 15:58 | Reagovat

[23]: Jakpak by neměl autor potešení z tvého komentáře? Nebuď bláhová a přijď příště zas :) Zanechala jsi pozitivní šlápotu a po přečtení jsi přikývla. Potěšení je na obou stranách.

25 Lamilka Lamilka | Web | 17. února 2015 v 19:29 | Reagovat

Můžeme mít spoustu přátel, ale ve vztahu  podle mne jde o ten pocit..,,já mám tebe a ty máš mě. Tedy dva lidé muž a žena. Píše se sice všude, že nikdo nikomu nepatří, s tím souhlasím. Ale nemyslím tím "mám tebe a ty máš mě" nějaké vlastnictví. Myslím tím i svobodu být sama sebou, ale přesto mít jednoho partnera, který má zas jen mne. A jinak si to představit nedokážu. Pokud se tedy oba mají opravdu rádi. A o to nám ženám jde především. Nedokážu si představit, že by manžel nedej Bože přišel domů z práce a zavolal mě, abych se seznámila  s jeho ještě jednou ženou, která teď se mnou bude bydlet, budeme společně vařit, prát, uklízet, a večer se dělit ..jednou já, druhý den ona....teda ta by letěla po schodech, úplně to v duchu vidím :-D A nejspíš by přišel k úrazu i manžel :-) A to nejsem žádná dračice.

26 Lamilka Lamilka | Web | 17. února 2015 v 19:38 | Reagovat

Ale pokud to v jiných kulturách lidem vyhovuje, tak je to samozřejmě jejich věc. Jen mám pocit, že pokud to takto vyhovuje i těm ženám, tak že je to jen proto, že si to ty chudinky ženy neumí vůbec představit jinak, protože to jinak nezažily. A pokud se budeme chtít vcítit do tradice těchto zemí a tolerovat to, oni se přemnoží, a brzy tu bedeme před velkým společenským problémem, zda nejsme divné, že nás pár zbylých žen nenosí burku a nežije  pod nadvládou muže, kterému vyhovuje mít doma několik žen. To by byl sakramentsky pořádný kus vývoje lidské civilizace směrem dozpátku.

27 Egoped Egoped | E-mail | Web | 17. února 2015 v 21:59 | Reagovat

[25]: To je pěkná představa, že se dva lidi mají a budou mít rádi. Ale dost často to dlouho nevydrží i když se ti dva vezmou. Není to na jednu stranu to naše evropské vidění 1 a 1 tak trochu sobecké a víc chtěné (romantické) než praktické a fungující? :)

[26]: Pro někoho zase může být chudinka ta, která si nechala zamotat hlavu, porodila dítě a po par letech ji muž opustí a uteče s mladší, hezčí a lepší.

Zmínka o přemnožení vyznívá jako by byla řeč o králících :) Myslím, že toho se my bát nemusíme. Ale i kdyby to tak snad dopadlo, proč myslíš že mnohoženství bude krok zpět pro civilizaci? Myslíš naši "západní" nebo lidskou všeobecně?

28 Lamilka Lamilka | Web | 17. února 2015 v 23:30 | Reagovat

[27]: Netvrdím, že musí každé manželství být dobré. Nemám ani na mysli stálou romantiku. Myslím přitom i na praktické soužití..,,jsme na všechno dva."
A to, že má třeba některá žena děti a manžel jí opustí, to je jistě bolestivé, a ta žena má pak i spoustu starostí. Přesto má stále před východní ženou výhodu. Má své děti, má svoji svobodu, není podřízená muži, není na něm závislá.
Pokud by ve světě převládl počet muslimů, ostatní lidé by se museli přizpůsobit jejich podmínkám, i jejich stylu života. To by se opravdu stát mohlo. I jeden politik se v tom směru vyjádřil, že nepotřebují atentáty, ani válku, že pokud budou chtít, do deseti let nás ovládnou tím, že každá muslimská rodina má 8 i víc dětí, zatímco my jedno až dvě. A opravdu si myslím, že by to byl pro lidskou společnost krok dozpátku.

29 Egoped Egoped | E-mail | Web | 18. února 2015 v 11:36 | Reagovat

[28]: Určitě se dá s některými argumenty souhlasit - (ne)podřízenost, svoboda, (ne)závislost. Zase bych ale nerad, aby to vyznělo tak, že každý muž na východě má několik žen a je to tam běžná praxe. Mluvíme tu o milionech lidí a různých státech, která mají svá specifika :)

K tomu počtu muslimů, který je docela častým strašákem bych hodil odkaz: http://blog.aktualne.cz/blogy/kamil-gregor.php?itemid=24450 nebo případně přímo zdroj: http://www.pewforum.org/2011/01/27/the-future-of-the-global-muslim-population/ Pokud nějaký politik řekl, co píšeš, tak je to na pár facek :)

30 Lamilka Lamilka | Web | 18. února 2015 v 19:55 | Reagovat

[29]: Ten politik co to řekl už nežije. Video s jeho výroky na toto téma jsem už bohužel nenašla. Zkopírovala jsem tedy výňatek...
Předběžnou opatrnost ovšem v případě islámu, respektive hromadné muslimské migrace do Evropy vyznávají obyčejní lidé. Člověk nemusí být rasista ani xenofob, aby si domyslel, kam směřuje demografický vývoj a kam povede ustupování z našeho způsobu života. Ostatně byl to náš přítel, pak nepřítel, pak zase přítel a nakonec definitivně nepřítel Kaddáfí, kdo pronesl onu památnou větu: Dobudeme Evropu dělohami našich žen.

31 Lamilka Lamilka | Web | 18. února 2015 v 21:02 | Reagovat

[29]: Ještě se tě zeptám jinak...dal jsi ty slova (ne) závislost (ne)podřízenost do závorky. Tedy chtěl by ses podřizovat své ženě? Chtěl bys být na ní závislý?
Zas samozřejmě jsou lidé, co se rádi sami rozhodují, jsou ale i lidé, co rádi nechávají za sebe rozhodovat ostatní, aby se vyhnuli odpovědnosti nebo se sami možná rozhodovat v životě neumí. Těm co se rozhodovat sami nechtějí, těm může třeba vyhovovat stav podřízenosti, ale člověka tvůrčího, rozhodného s vůdčími schopnostmi to může v takovém režimu kde se od něj žádá podřízenost a nesvoboda potlačit jeho talent, jeho zájmy, jeho vlastní vůle. Pro takového člověka rozhodně není dobré, aby byl nedobrovolně ve stavu podřízenosti. A to bez ohledu na to, zda dotyčnou osobou je žena, nebo muž.

32 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 18. února 2015 v 22:01 | Reagovat

Ty ses nikdy neradoval třeba z petrklíče?!

33 Egoped Egoped | E-mail | Web | 19. února 2015 v 22:20 | Reagovat

[30]: Předběžná opatrnost se dá chápat. Ale přemrštěná obava ve stylu "co muslimka, to osm dětí a za chvíli jich bude víc než nás" je přehnaná a nereálná. Minimálně co se týká Evropy. Kaddáfí si mohl říkat ledacos, nevidím v tom žádnou relevantnost. Ale to hlavní: Jaké ustupování z našeho způsobu života se už stalo? Ono je taky potřeba říct, že zdaleka ne každý muslim žijící v Evropě stojí o to, aby se každý nemuslim obrátil na správnou víru, bořily se kostely a synagogy, platila šaríia apod.

[31]: ta slova jsou v závorkách, aby si každé pohlaví a každý člověk zvlášť mohl vybrat svoje :) Brr, já bych opravdu nechtěl být závislý na ženě. A plně chápu i to, že jsou muži i hlavně ženy na celém světě, které jsou pod nadvládou a závislosti proti své vůli. A že je to špatně. O tom spor nevedu. Já psal v článku o tom, že by se mohly vice chápat ženy, které takový závislý způsob života chtějí a mají ho dobrovolně.

34 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 19. února 2015 v 22:34 | Reagovat

Ty ses nikdy neradoval třeba z petrklíče?!?!

35 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 20. února 2015 v 16:41 | Reagovat

Ono je kdesi uvnitř žen zákódováno, že u mužů hledají jakousi jistotu, že je nějak zajistí (i za předpokladu, že žijeme ve světě, kdy můžeme řešit jen špičku Maslowovy pyramidy, ženy si umí vydělat samy, myslet samy, vzdělávat se, být úspěšné atd.). Muži také mají jisté důvody, proč udržovat vztahy se ženami i dlouhé měsíce, roky, celý život.
Nejsem si jistá, jestli je vztah s více ženami (třeba i najednou) činění proti přírodě. Ale myslím si, že ne. Nerada bych aby to znělo, jak kritizuji společnost a kulturu a nedávám dopustit na matinku přírodu, ale nejsem si jistá, jestli by to tak nemohlo být. Když má muž více žen je to jeho problém, jeho volba, rozhodnutí. Nikdo ho k tomu nenutil. Jeho svědomí je také jen a jen jeho a když si dá pozor, nikdy na to třeba nikdo nepřijde. Lidé občas nemají soudnost ke svému lidství. Budou prohlašovat, jak se jim to nemůže stát, jak nezahnou a pak se všichni diví, že každé druhé manželství končí rozvodem. Každý má tak nějak právo si žít po svém a když se to těm druhým nelíbí mohou jít o dům dál.

36 Artis Artis | Web | 21. února 2015 v 9:43 | Reagovat

Vlastně všechno o čem tu píšeš jsou společensky nastavené normy. Narodili jsme se ve státě, kde je běžné mít jednu partnerku a někoho podvádět ("mít paralelně jiné štěstí") je špatné a společensky nepřístupné. Tak se to fixuje na nás už do dětství, ovlivňuje naše myšlení a názory. A tak to má určitě většina, jako štěstí bereme monogamii s dětmi. Proto se nám zdá i nesmyslné žít v polygamii, ale kdybychom vyrůstali na Blízkém Východě, chovali bychom se jinak. Ano, vždy se najde výjimka, která plave proti proudu. Třeba ženy, které nechtějí děti - mohou mít přece proto své důvody, jak zdravotní, tak i psychické. A jak říkáš, neměli bychom je odsuzovat.
A ještě něco k podvodníkům ("hledačům štěstí") - myslím, že má každý právo jednou v životě uklouznout. Ať už úmyslně, tak nechtěně. Někoho to ponaučí (jako třeba mě) a někomu se to zalíbí, najde se v tom a vyžívá. Takže bychom neměli všechno posuzovat podle sebe, podle naučených norem a svých zvyklostí. Všechno může nakonec být vždycky jinak, než vypadá.

PS: Skvělý článek, opravdu skvěle se četl a jsem ráda, že jsem tady zavítala. Snad jsem ve svém komentáři neujela od tématu, což se mi běžně stává.

37 Anafory Anafory | E-mail | Web | 22. února 2015 v 14:13 | Reagovat

Já v polygamii nevidím téměř žádné výhody, spíše si myslím, že je to pro tamější muže jakýsi zdroj důstojnosti, že si to mohou (finančně) dovolit.

38 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 22. února 2015 v 18:21 | Reagovat

Ty ses nikdy neradoval třeba z petrklíče?!?!?!

39 Egoped Egoped | E-mail | Web | 24. února 2015 v 16:32 | Reagovat

[37]: Tobě se nikdy nelíbily dvě ženy najednou?

[38]: Neradoval, kytka patří do země a ne do květináče! A ještě jednou se zeptáš a zamáčknu ti hrb do mínusových položek! :)

40 Anafory Anafory | E-mail | Web | 24. února 2015 v 16:41 | Reagovat

[39]:A to bych se kvůli tomu měl s oběma oženit? A co třeba s každou další takovou?

41 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 24. února 2015 v 17:22 | Reagovat

[39]: Snad do vázy, ne?Když se z ní chceš potěšit :)

42 Egoped Egoped | 24. února 2015 v 18:30 | Reagovat

[40]: Aby sis napriklad mohl každou odvést oficiálně do ložnici a přitom nebyl bit a oznacovan za nevernika ze strany druhé ženy a společnosti :)

43 Em Age Em Age | Web | 26. února 2015 v 14:57 | Reagovat

Pro mě má život v monogamním páru největší smysl - v mém životě takový svazek chci - kéž bych mohla být se svým přítelem až do konce. :) Jsem prostě silně monogamní a s tvými názory asi souhlasit nikdy nebudu, což mě mrzí. :( Zašla jsem na tvůj blog, abych našla článek, se kterým souhlasit budu, tak uvidíme. :D

44 Egoped Egoped | E-mail | Web | 26. února 2015 v 16:44 | Reagovat

[43]: Herdek, vy mi to snad děláte naschvál nebo co :) Já vám (nám?) všem ty monogamní svazky vážně přeju a chápu, že to tak chcete mít a že je vás hromada a koneckonců bych měl říct, že to té skupiny vlastně patřím taky (abych nedostal hrbem přes čumák).

Moje články a tenhle obzvlášť byly ale o tom, ukázat, že ten "největší smysl" jako je pro vás svazek monogamní, může mít pro někoho druhého svazek polygamní (ale nejde jen o to, S KÝM sdílíme život, ale vůbec JAK ho žijeme).

Nemůžeme vždy souhlasit se všemi, to tě mrzet nemusí, slečno :) Hodně štěstí při hledání souhlasu u jiných článků (bez ironie, těší mě to). Něco se jistě najde!

45 EgoGirl EgoGirl | E-mail | Web | 27. února 2015 v 21:36 | Reagovat

[Reakce na komentář]
Abych pravdu řekla nemyslím si že vůbec nějaký život vedu, nejsem povrchní to ne a nenávidím lidi co ano, ale to neznamená, že jedna z těch možností je něco víc.
Mám pocit, jako bych na něco čekala, ale nevím na co, ale mezitím vše okolo pluje a já se zuby nehty držím, abych se nezhroutila - to doslova.

46 userka userka | E-mail | Web | 27. února 2015 v 23:52 | Reagovat

[44]: Proč teda ty články nenapíšeš delší, aby z nich bylo poznat, o čem přesně mluvíš?!

47 Egoped Egoped | E-mail | Web | 28. února 2015 v 15:33 | Reagovat

[46]: Vždyť to tam je! Dokonce i "shrnutí" - To je hlavní myšlenkou celého článku...

Očekávám, že čtenáři budou mít nějaké předpoklady a nemusím jim to vše říkat s lopatou v ruce. Někteří to evidentně z komentaru pochopili, někteří ne. Ti druzí musí víc otevrit svou mysl :)

48 userka userka | E-mail | Web | 28. února 2015 v 18:44 | Reagovat

[47]: :D jak myslíš. Já už tenhle článek nemám v hlavě, ale o "dílkách čokolády" jsme s kámoškou vedly diskuze, jak že jsi to vlastně myslel. A nejen my.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama