Bláto se vždycky přichytí

30. ledna 2013 v 10:47 | Egoped
Před několika desítkami hodin se zavřely volební místnosti a my se dozvěděli jméno nového prezidenta. Shodou okolností byly minulým tématem týdne "změny" - tedy velmi vkusně se hodící k aktuálnímu dění. Já se ale chci podívat na záležitost, která je dlouhodobá, ve společnosti zakořeněná a netýká se jenom demokratických voleb. Jde o (převážně negativní) propagandu a její vliv, či spíše její fragmenty ilustrované na událostech posledních dní.


Pokusy i praxe dokazují, že propagandistické užití špíny je vysoce účinné. Jeden z důvodů, proč je negativní propaganda účinnější než pozitivní, spočívá v tom, že lidé pozitivní údaje zkoumají, nejsou k nim příliš důvěřiví, zatímco negativní údaje přijímají daleko snadněji a příliš je nezkoumají.

Jazyk - klíčový mechanismus kontroly
Pokud má váš politický (či jiný) favorit možnost veřejně promluvit, většinou ve svém projevu pronáší slova jako jsou: aktivní, cenný, debata, děti, důvěra, chválit, hrdý, lidský, mír, mobilizovat, morální, my, naslouchat, občan, oddanost, odolnost, odvaha, pečovat, povinnost, pozitivní, právo, pravda, prosperita, rodina, sen, sdílet, síla, soutěžit, správný, svoboda tvrdá práce, učit se, úspěch, vést, vize, volba, výzva, zachovat, zajímat, zdravý rozum, změna.

Naopak, pokud mluví o soupeři, do své řeči zabudovává slova jako jsou: byrokracie, destruktivní, důsledky, chorý, ideologický, krize, kolaps, korupce, lež, liberální, mělký, mrhání, negativní, nekompetentní, nejistý, ničení, nucení, ohrožení, oni, pohltit, pokrytectví, přinutit, radikál, selhání, zánik, zneužití, zrada.

Jakmile je tedy kandidát vyzván, aby přiblížil svoji kampaň (v našem případě třeba do druhého kola prezidentských voleb), bude nejspíš hlásat odpor k negativnímu vedení kampaně. Naopak vyzdvyhovat to, že bude argumentovat, mluvit věcně a bez zbytečných frází. Že hned v prvních tiskovkách po vyhlášení výsledků prvního kola začínají mluvit o "mužích minulosti", respektive současnosti je přinejmenším na zamyšlení. Vůbec házení bláta za předešlé (nebo naopak současné) vlády a její neúspěchy je evergreen, který asi převládne hodně dlouho.

Opačný způsob, tedy jakási glorifikace svých vlastních dobrých výsledků v minulosti, je též používán. S tím spojená bagatelizace událostí, které naopak ve společnosti vzbuzují kontroverzi nebo přímo nesouhlas, je dalším bodem kvalitní propagandy. Často za využití eufemismů jako třeba chirurgické, či "humanitární bombardování" apod. a dalších nástrojů.

Můžeme označit čtyři pilíře propagandy:
  1. jednoduchost (pro pochopení co největším počtem lidí je důležité, aby sdělení bylo co nejjednodušší a plnilo svůj účel)
  2. oslovení emocí (čím jednodušší a prostší je sdělované poselství, čím méně obsahuje podrobností, které by mohly být důvodem k zamyšlení, tím víc musí oslovovat například sympatie, antipatie, lásku, sexualitu, nenávist, závist, strach a úzkost.)
  3. oslovení představivosti (klip se státní hymnou, Hradčany na pozadí a k tomu usmívající se kandidát budiž příkladem)
  4. opakování (čím víc proužků, tím víc adidas)

Samotných nástrojů propagandy je celá řada. Jejich vypsáním včetně příkladů nebudu zdržovat a nadhodím jen pár z nich, které by se mohly ztotožnit s tím, co se událo před pár dny. Vezmeme si například celebrity, tedy veřejně známé osobnosti, nejčastěji umělci, herci, sportovci. Lidé je mívají rádi. Čas od času jim už nestačí jenom zaskočit v reklamě na to či ono pojištění nebo čokoládu. Když jde o volby vystupují na předvolebních shromážděních či v předvolebních klipech. Někdy se dokonce vyjadřují k nejrozmanitějším oborům lidské činnosti, o nichž pravděpodobně mají jen průměrné povědomí, například k otázkám mezinárodní i národní politiky, ekonomie nebo organizace zdravotnictví.

Jak správně házet bláto
Plakáty jednoho z kandidátů hlásající "Stop Kalouskovi na hrad" či "Stop současné vládě" jsou dalším typem, kde se používájí líbivé fráze, které ale sám prezident dost dobře změnit nedovede. V prvním případě je mimo úplně už samotným smyslem. Body to ale přidává plusové. Stejně jako pošpinění opozice i za cenu toho, že se nakonec budete třeba muset omluvit (i z toho se dá nakonec udělat přednost, jak jste slušně vychovaný, že umíte říct pardon).

O hákových křížích na rodném sídle manželky pana Schwarzenberga, které se poté ukázaly jako nesmysl, jste určitě slyšeli. Ještě větší pozornost ale přitáhlo téma Benešových dekretů, vyjádření o odsunu sudetských Němců a trestním soudu v Haagu. Vlna téměř až hysterie na sebe nenechala dlouho čekat a protikandidát toho bez zaváhání uměl využít i za použití vybraných/vytržených vět z původní řeči. K vyostření situace "pomohl" nejen současný pan prezident, ale také např. generál Alexandr Beer. Ten dokonce vyzval pana Schwarzenberga k odstoupení ze souboje o Hrad. Že bylo pošpiněno jméno všech padlých hrdinů, co bojovali za svobodu toho státu atd atd. A když to říká válečný hrdina z druhé světové války, člověk jistě hodný úcty, tak to musí být pravda, ne? Jedna skupina lidí má pana generála za něco, co by se asi dalo nazvat celebritou se svatozáří. Druhá naopak za "bláznivého starého dědu, který neví, co mluví", tedy opačný pól, cejch.

Rozhodně se snáze necháme strhnout "útokem na naše vlastenectví" (jako bychom vždy a všude dělali vše správně a nikdy se nesnížili k tomu, abychom se za něco snad omluvili, nezáleží v čem), než abychom se pídili po tom, jak to ve skutečnosti bylo. Jak byl výrok myšlen, jaké byly tehdejší poválečné souvislosti.

Kdo neskáče není Čech
Jednou z věcí, které byly knížeti vytýkány jako špatné, bylo, že "není Čech". Chceme přece českého prezidenta a ne někoho, kdo tu dokonce několik let nežil! Podíváme-li se zpět do roku 2005, proběhla nejen u nás anketa o největší osobnost státu. Tehdy celkem s přehledem vyhrál Karel IV. a byl označen za největšího Čecha. Moc lidí ale neví, nebo jim to nevadí, že byl Karel od malička vychováván ve Francii, do Čech se poprvé dostal až v sedmnácti letech a češtinu v té době už úplně zapomněl a musel si ji znovu připomenout.

Blesk z nečistého nebe
Ještě se zmíním krátce o inzerátu v bulvárním deníku, který je současně nejčtenějšími novinami u nás. Vyzýval k nevolení Karla Schwarzenberga se čtyřmi body, proč to nedělat. Každý si ho může najít na internetu a zjistit, že jde znovu o nástroj propagandy postavený na desinterpretaci, strachu a dokonce i lži. Už je jedno, jestli bude autor inzerátu po zažalování nějak postihnut pokutou nebo jinak. Kladné i záporné puntíky to díky vydání několik hodin před volbami rozdalo jasně.

Poznámka: Do rukou se mi dostala knížka Základy stupidologie od doktorů F.Koukolíka a J.Drtilové, která více než jen inspirovala tento článek.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 mengano mengano | E-mail | Web | 30. ledna 2013 v 12:24 | Reagovat

Výborný rozbor, bez emocí a jasně napsáno.

2 VendyW VendyW | E-mail | Web | 30. ledna 2013 v 17:55 | Reagovat

Jo, jo u nás se moc rádo dává na "jedna paní povídala" a když se k tomu ještě přidá "....a ona ví proč to říká" tak to je pak hotové neštěstí. Na tohle lidi moc rádi slyšej. A u nás je tou paní bulvár jakéhokoli ražení, ať čtený nebo viděný v TV. Dobře sepsané!

3 Korálek Korálek | 30. ledna 2013 v 19:12 | Reagovat

Bavíš mě Egopede :)

4 Miloš Miloš | Web | 30. ledna 2013 v 20:39 | Reagovat

Pěkně jsi to rozebral.

Mě vysloveně rozčiluje, když vidím, že se do politických kampaní angažují sportovci, herci, zpěváci apod. Co k tomu, kromě emocí, mohou  přinést? Propůjčit své jméno. Většinou jde o lidi mimo jejich obor vysloveně hloupé. Vzpomínám, jak kdysi Lucie Bílá mobilizovala proti ČSSD, že jde o návrat do totalitních let, Klaus však se Zemanem vzápětí uzavřel opoziční smlouvu a ona na to reagovala: "Pan profesor nám to vysvětlí."
Druhou věcí je, že velmi často se míří na mládež, která pak jedná vysloveně stádně, viz třeba teď, když ji nabulíkovali, že konzervativec KS, všemu na vládě přikyvující, je rebel a pankáč, 90% hned začne nosit placku a polovina by si ho nechala vytetovat na záda.
Čtenáře bulváru neznám, ale docela věřím, že "sežerou" vše, co se jim podstrčí. Pozoruhodné je, že Blesk jsou noviny patřící německé firmě, ale asi to byl dobrý kšeft.

5 Lennroe Lennroe | E-mail | Web | 30. ledna 2013 v 23:18 | Reagovat

[4]: Máš provokativní jméno :D já souhlasím, jen si dovolím podotknout, že ne každý student slyší na rebelii - někteří (no dobře - Já) slyší na konzervativec, katolík, zastánce školného a je to pro ně důvod ho volit :) To abych se zastala jednak mladých lidí a jednak i "celebrit" - ne každý kdo spadá do dané kategorie má všechny její vlastnosti. Proto jsem si už trochu odvykla škatulkovat...

6 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 31. ledna 2013 v 9:31 | Reagovat

Sexy Egoped na hrad!

Sexy Egoped na hrad!

Sexy Egoped na hrad!

Sexy Egoped na hrad!

Jsem správně propagandistická?:)

7 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 31. ledna 2013 v 16:10 | Reagovat

Ku čtvrtému pilíři: "Pravda je opakovaná lež."
Toho, myslím, využíval jistý Dr. Goebbels.

8 Egoped Egoped | E-mail | Web | 31. ledna 2013 v 16:32 | Reagovat

[4]: Jako bych řekl, že "90% důchodců (která se chovají stádně) uvěřilo tomu, že Zeman dá stopku současné vládě". Tohle v té knížce bylo popsané taky. Zbytečná slova.

[6]: Pokud u toho budeš tleskat do rytmu, tak jsi nadějná!

[7]: A nejen on. Nějak si toho ministra vysloužit musel.

9 Miloš Miloš | Web | 31. ledna 2013 v 17:26 | Reagovat

[8]: Že by důchodci byli stádní, moc nesouhlasím. Např. jsem si na politicky zaměřených fórech, kde jsem se také dříve zapojoval do diskusí, všiml, že mnozí důchodci a sociálně slabší (a bylo jich opravdu dost) se stydí za svůj neutěšený společenský status a volí pravici a také propagovali KS, protože si myslí, že tím se stanou nějak lepšími, pokrokovými, jinak by totiž se na ně mohlo nahlížet jako na "přátele starých pořádků". Proto měla třeba takový úspěch kampaň "Přemluv bábu."  Hrají roli užitečných idiotů, ti, kteří na nich nejvíc šetří, z toho mají škodolibou legraci, protože jim zbude více pro sebe (např. přes dohazování předražených zakázek spřáteleným firmám: čistička - Drobil, praní uniforem - Langer, ozvučení sálu - Vondra, oprava zámku - Rath atd.)

10 userka userka | E-mail | Web | 1. února 2013 v 11:12 | Reagovat

Pro mě na tom celym bylo nejhorší zjištění toho, že jsem hrozně naivní :) Slyšela jsem totiž kdejaký politology, jak předpokládali, že se Miloš bude v takovýhle funkci chovat jinak, a uvěřila jsem jim. No a hned v tý první debatě v sobotu večer jsem se zklamala. Teď jenom čekám, jak moc hrozných těch pět let bude, co se týče jeho vystupování.

11 Děvče od vedle Děvče od vedle | Web | 2. února 2013 v 23:17 | Reagovat

[10]: Kdyby jen pět, já se obávám, že by jich mohlo být bez potíží deset, pokud toho bude fyzicky alespoň trochu schopen :-(

12 Jan Stanislav Jan Stanislav | Web | 3. února 2013 v 18:30 | Reagovat

zajimavy pohled na vec ... je videt ze mistra pana Goeblse odkoukali a zdokonalili vice nez je zdravo ... v podstate uz nejde o realitu ale vrteni psem po cesku :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama