Monopoly bez kostek

13. března 2012 v 22:11 | Nino de la noche
Egopedická posluchárna, druhé patro. Přednášející se dnes omluvil kvůli jistým partnerským záležitostem. Ještě před svým rychlým odchodem však napsal na tabuli čerstvě rozlomenou křídou tato čtyři slova:
  • Polygamie
  • Monogamie
  • Muži
  • Ženy
Studenti s lehce překvapenými výrazy ve tvářích zasedli ke stolkům, na nichž pro každého z nich čekal list papíru. Na něm stála stejná skupina slov jako na tabuli. K tomu červený fix a poznámka na vršku papíru: Spojte významy monogamie a polygamie se zástupci pohlaví, kterým podle vás vyhovuje či slouží více.


Zdánlivě jednoduchá otázka, že ano? Vsadím se, že většina z vás by bez dlouhého přemýšlení vzala popisovač a dvěma tahy rezolutně utnula jakoukoliv pochybnost. K ženským patří monogamie a k těm polodivochům chlapům uspořádání polygamní (nebo chcete-li přesněji polygynní). Opravdu to tak ale je?

Nebudu tu říkat, co je správné a co není, pokud vůbec se to dá takto jasně říci. Cílem dnešní přednášky je něco jiného. Poukázat na toto téma a nadhodit jeden konkrétní pohled na něj pomocí jednoduchého modelu:

Vemte si 1000 mužů a stejný počet žen. Každý z nich má nějakou svoji pozici na žebříčku, podle kterého je přitažlivý pro opačné pohlaví (ano, opět nic pro párprocentní menšinu, ale já se polepším). V tom je zahrnuto vše, na co si dovedete vzpomenout. Fyzický i duševní stav, společenské postavení, finanční a jiné zabezpečení atd. V ideálním případě je to tedy tak, že muž řekněmě na 150. místě má v monogamní společnosti spojit svůj život se ženou též na 150. pozici. První si vybere samozřejmě tu první a naopak. Poslední lůzr si nabrnkne ženu na totožném dně dámského výběru. Každý zkrátka dostane, "co si zaslouží".

Nojo, ale co když se do toho zamotá polygynní zřízení aneb kohout a jeho slepičí harém? Frajer na takovém desátém místě našeho pomyslného žebříčku dostane nejen desátou top ženštinu, ale k tomu třeba padesátku a dámu s číslem 480. Tyto dámy si tak polepší, protože nedostanou sobě rovného, ale partnera, který je na tom lépe. Co ale chudák, který je až po panu Desátém? Za každou ženu, která je uzurpována jiným mužem se dostane ke zboží (ženě) o jeden stupínek horším, než co by mu náleželo v monogamní společnosti. A ti poslední? K těm se žena nedostane vůbec, ani ta nejspodnější! Raději to ukážu názorněji graficky :)


Jaký je závěr? Že se dá monogamie vysvětlit taky jako solidarita mezi muži a nikoliv jako přesahující vliv žen či jiných aspektů :) A z druhé strany, jak vidno z tabulky č.2- polygynní nastavení vztahů by víc nahrávalo právě ženám...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 userka userka | Web | 24. srpna 2012 v 1:24 | Reagovat

Ty sis s tím dal takovou práci! :) To oceňuju. A ještě žes nám ženám tak vysvětlil, že nám vlastně jenom pomáháte, když nás máte víc najednou ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama